Szyfrowanki 2. Zabawa edukacyjna dla dzieci uczących się czytać

Szyfrowanki

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najchętniej i najefektywniej uczą się podczas zabawy.  Maluchy uwielbiają atmosferę tajemniczości, rozwiązywanie i tworzenie zagadek, właśnie dlatego  Szyfrowanki doskonale wpisują się w gusta najmłodszych. Zestaw Szyfrowanki został stworzony z myślą o dzieciach uczących się czytać sylabami.  Z Szyfrowankami Twoje dziecko utrwali poznane wcześniej sylaby, a łącząc je w słowa i zdania, udoskonali syntezę sylabową. Zestaw zawiera kartoniki z sylabami, planszę  z kodem obrazkowo - językowym oraz plansze do układania zdań. Zadaniem dziecka jest rozszyfrowanie zdania ukrytego pod kodem obrazkowo – sylabowym. Każdemu obrazkowi, została przypisana sylaba.  Dziecko dostaje planszę z obrazkami i jego zadaniem jest odnalezienie odpowiedniej sylaby, przypisanej do konkretnej ilustracji. Korzystając z podanego kodu dziecko tworzy kolejne konstrukcje, odgadując ich znaczenia.  Ważne, by uzupełniając kolejne sylaby na planszy , układać je po kolei, sylaba po sylabie, zaczynając od lewej strony. W ten sposób maluch uczy się linearnie opracowywać informacje od lewej do prawej. Kierunek opracowywania informacji od lewej do prawej strony jest niezwykle ważny ze względu na obowiązujące w naszej kulturze zasady czytania i pisania – od lewej do prawej, z góry na dół. Ponadto Szyfrowanki  to doskonałe ćwiczenie kodowania, które wspomaga rozwój funkcji poznawczych, takich jak: spostrzeganie wzrokowe, koncentracja, logiczne myślenie, nauka czytania . Uzupełniając zdania, dziecko uczy się odkrywać i wykorzystywać reguły w samodzielnym działaniu. Pamiętaj, by dziecko przeczytało każde rozszyfrowane zdanie, jeśli chcesz potrenować czytanie ze zrozumieniem, zadaj mu kilka pytań do odgadniętych przez niego zdań.

Jak się bawić?

1. Rozłóż przed dzieckiem wszystkie kartoniki z sylabami oraz planszę z kodem obrazkowo – językowym.  Maluch wybiera dowolną planszę do rozszyfrowania zdania i układa kolejno sylaby, czytając na końcu rozwiązanie. Możesz zadać dziecku pytanie odgadniętego zdania.

2. Po rozszyfrowaniu wszystkich zdań, zadaj dziecku kilka pytań sprawdzających czytanie ze zrozumieniem i pamięć. Może wydawać się banalne, ale pamiętaj, że ułożonych zdań, Twoje dziecko nie ma już przed sobą – musi odwołać się do swojej pamięci.

3. Dzieci zaawansowane w nauce czytania mogą odgadywać zdania przed ich ułożeniem, to jest dopiero wyzwanie! A może spróbujesz zmierzyć się z dzieckiem? Odwracanie ról to równie dobra zabawa, co szyfrowanie wiadomości;)

4. Kartoniki z sylabami możesz wykorzystać do własnych kombinacji kodowania lub zaproponować dziecku stworzenie własnego szyfru, który Ty sam Drogi Rodzicu będziesz musiał rozszyfrować – to już wyższa szkoła jazdy!

Życzymy dobrej zabawy!!