Klocki Canoe - Zestaw Dotyk

Zestaw złożony z  16 klocków drewnianych z  wypukłymi wzorami, 4  gładkich, dwóch rynienek przeznaczonych do układania kombinacji z klocków oraz opaski na oczy.

Dzieci bawią się bez udziału wzroku, z  zasłoniętymi oczami, paluszkami poszukując odpowiedniego klocka, aby ułożyć przygotowany w jednej z rynienek wzór.

Canoe Dotyk

Zestaw stymuluje zmysł dotyku, wydłuża koncentrację uwagi, rozwija planowanie ruchowe oraz wizualizację ruchu. Dotyk jest jednym z głównych zmysłów potrzebnych do poznawania świata. Dobrze rozwinięty układ dotykowy warunkuje przede wszystkim dobre czucie własnego ciała, ale również koreluje z poziomem pobudzenia organizmu, koncentracji, stanami emocjonalnymi.

W codziennym życiu tak niewiele jest okazji, aby badać świat wyłącznie jednym zmysłem. Zwykle w tym badawczym procesie bierze udział przede wszystkim wzrok, który stanowi główne źródło informacji. Każda zabawa, czy każde doświadczenie z wyłączeniem wzroku jest dla malucha czymś tak niezwykłym, czymś tak atrakcyjnym, że domaga się więcej i więcej. Pamiętajmy, mózg, a zwłaszcza młody, rozwijający się, potrzebuje nowości, zmian, a ten zestaw klocków doskonale tę potrzebę zaspokaja.

Jak wszystkie nasze klocki, tak i zestaw Dotyk pobudza silnie obie półkule mózgu do wytężonej pracy. Wzorki umieszczone na klockach pod pewnymi względami są podobne (krzyżyk i iks oraz kółko i kwadrat), ale jednak w szczegółach się różnią. Te drobne niuanse powodują właśnie intensywniejszą stymulację oraz ciekawszą zabawę.

Jak się bawić?

1. Ułóż dla dziecka wzór z klocków, zasłoń mu oczy opaską i poproś, aby bez patrzenia ułożyło tak samo. Zadaniem dziecka jest zbadanie paluszkami wzoru na każdym kolejnym klocku i dobranie takiego samego. Po ułożeniu maluch zdejmuje opaskę i sprawdza, czy wszystko się zgadza.
  2. Rozsyp wszystkie klocki na stole i poproś malucha o podanie klocka z kołem. Potem poproś już o dwa klocki (np. kwadrat i krzyżyk), a następnie poproś o trzy klocki w kolejności (np. iks, krzyżyk, koło). W ten sposób maluch poćwiczy nie tylko dotyk, ale też pamięć słuchową. Kombinację do zapamiętania dostosuj do możliwości dziecka.
  3. Ułóż rząd takich samych klocków (na przykład z kwadratami), a wśród nich dołóż jeden inny. Zadaniem dziecka jest odnaleźć klocek, który nie pasuje do pozostałych.
  4. Przygotuj dwa (lub więcej) pojemniki i poproś o posegregowanie klocków oraz włożenie do pojemników.

Wierzę i wiem, że wariantów zabawy jest jeszcze więcej, niż 4. Życzę więc kreatywnej i ciekawej zabawy.